Контакт центр
Пн.-Пт. 9:00-18:00
Сб.-Нд. - вихідні
Маніпуляції та втручання на хребті
Лікувальні блокади застосовують для усунення як причини захворювання, так і симптомів самої хвороби. Лікувальні блокади виконуються лікарем ортопедом-травматологом шляхом введення лікувального препарату безпосередньо в зону ураження. Для можуть використовуватися різноманітні лікувальні препарати, але найбільш ефективними є глюкокортикостероїди.
Інтрафораменальні ін'єкції та блокади гангліїв спинномозкових нервів
Інтрафорараменальні ін'єкції — це ін'єкції в отвір, через який виходить спинно-мозковий нерв. Через міжхребцевий отвір можна безпечно ввести ліки якнайближче до місця подразнення нерва. Таким чином, мінімальна кількість ліків створює максимальний ефект. В більшості випадків, одною-двома такими ін'єкціями вдається знизити сильний біль, що буває в хворих на кили міжхребцевих дисків. Як правило, поблизу подразненого нерва вводяться кортикостероїди продовженої дії (наприклад, бетаметазон, тріамцінолон чи метилпреднізолон). Проте таким шляхом можна вводити також й інші ліки, наприклад фермент гіалуронідазу для руйнування рубцевих спайок чи гіпертонічний розчин хлориду натрію для прискорення розсмоктування кили. Зазвичай такі ін'єкції роблять під місцевим знеболенням розчином лідокаїну, на якому також розводять ліки. Це дозволяє значно зменшити біль одразу після маніпуляції.
Ганглій спинно-мозкового нерва — це потовщення нерва, що зазвичай знаходиться також в зоні міжхреюцевого отвору. В ганглії знаходяться тіла еферентних нейронів — клітин, які проводять больові та чутливі імпульси від периферичних нервів (рук,ніг та тулуба). При запаленні цього ганглія внаслідок стискання в отворі між хребцями можуть з'явитись сильні больові відчуття та заніміння відповідних ділянок шкіри. Блокада запаленого ганглія з кортикостероїдами продовженої дії дозволяє позбутися цих відчуттів.
Як правило, інтрафораменальні ін'єкції та блокади гангліїв спинномозкових нервів виконуються хворим на килу з сильними болями, яким хірургічне втручання ще не рекомендується по часу (перші 6-8 тижнів від початку болей), особливо тоді, коли болі погано знімаються звичайними ліками. Також вони виконуються, коли операції недоцільні з інших причин (стан здоров'я, вік і т. ін.)
Епідуральний адгезіоліз
Цю методику пацієнти називають також «висушування кили» або «лікування катетером». Вона дійсно проводиться з допомогою катерера — тоненької трубочки, що проводиться всередину каналу хребта. Спочатку через розщелину крижової кістки біля місця прикріплення куприка робиться прокол більш товстою голкою. Все це робиться під місцевим знеболенням. Всередині голки проводиться тоненька трубка (катетер) з металевим дротиком.
Після того, як кінець катетера встановлений в потрібне місце (як правило кінець його розташовується трохи «нижче» самої кили), металевий дротик витягується і всередині хребта залишається тільки м'яка пластикова трубка, в кінці якої є отвори. Через неї один або кілька разів вводяться ліки, як правило кортикостероїди продовженої дії та гіпертонічний розчин, що прискорюють розсмоктування кили та зменшують больові відчуття.
Цей метод застосовується понад 20 років як альтернатива хірургічному втручанню. Він не заміняє традиційні операції, проте в значної частки пацієнтів дозволяє сильно зменшити болі і обійтися без більших втручань. Також цей метод рекомендується, щоб зменшити болі в хворих, які відмовляються від операції або тих, кому операцію неможливо провести через стан злоров'я. Також він проводиться з введенням фермента гіалуронідази пацієнтам з болями внаслідок післяопераційного фіброзу (рубцевих спайок нерва після операцій на хребті). Кількість ускладнень в цього методу мала, і після нього у випадку невдачі завжди можна провести традиційну операцію. В нашій клініці цей метод лікування, застосовується понад 10 років.
Найкраще його застосовувати при лікування проблем найнижчих рівнів поперекового відділу хребта (L4-L5 та L5-S1). Вище, як правило, застосовуються інтрафораменальні ін'єкції.
Процедура може бути рекомендована пацієнтам, які страждають від різних захворювань і проблем хребта, включаючи:
-
хронічний біль після травми спини або шиї (може бути викликана утворенням рубцевої тканини);
-
неможливість або небажання йти на операцію хребта;
-
міжхребцеві грижі;
-
компресійний перелом хребта;
-
біль, який не знімається медикаментозно;
-
епідуральний фіброз або запалення.
Паравертебральні блокади
Паравертебральна блокада — це лікувальна маніпуляція, яка виконується з метою повного усунення або зниження інтенсивності больового синдрому, що локалізується в області хребта. Це ін'єкція, що здійснюється біля місця виходу нервових закінчень, що дозволяє тимчасово «відключити» больовий рефлекс, зменшити набряк навколо нервового закінчення і покращити його живлення. Крім того, процедура поєднує в собі функції як знеболювання, так і профілактики появи супутніх захворювань. Оскільки блокада має мінімальні побічні ефекти, процедуру можна повторювати декілька разів.
Каудальні (внутрішньосакральні) блокади
Каудальні блокади — введення в крижовий відділ хребта комбінації глюкокортикостероїдів (протизапальних гормонів) і місцевих анестетиків (знеболюючих речовин) для лікування хронічних болей у попереку і нижніх кінцівках.
Покази до каудального введення кортикостероїдів:
-
грижі міжхребцевих дисків на нижньо-поперековому рівні;
-
неможливість проведення епідуральної блокади на поперековому рівні;
-
ураження спинномозкових корінців на крижовому рівні.
Процедура ефективна при лікуванні таких захворювань:
-
поперековий радикуліт. Пацієнта турбують біль у попереку, сідницях і задній частині ніг, слабкість, або зниження чутливості нижніх кінцівок.
-
грижа (протрузія диска) на нижньопоперековому рівні. При надмірному осьовому навантаженні на хребет фіброзне кільце міжхребцевого диска розривається і вміст ядра диска виходить назовні, стискаючи корінець спинного мозку, що і викликає біль.
-
стеноз (звуження) спинномозкового каналу — це захворювання хребта, викликане звуженням діаметру спинномозкового каналу внаслідок старіння або травми, що може супроводжуватися компресією спинномозкових корінців.
Лікарські препарати, потрапляючи безпосередньо до потрібного нервового корінця, швидко зменшують запалення і подразнення. Вся процедура зазвичай займає менше 15 хвилин.
Найбільш важливим і значним результатом процедури є швидке зниження симптомів. Це часто дозволяє пацієнтам значно полегшити біль і знову повернутися до нормальної повсякденної діяльності.
Враховуючи, що лікувальна суміш вводиться локально і в малій дозі, вдається досягти максимально позитивного ефекту і мінімізувати ризик системних побічних дій. Тривалість лікувального ефекту триває від 1 до 10 місяців. Для досягнення повноцінного ефекту можливе виконання серії з двох-трьох ін'єкцій з інтервалом у сім-десять днів. Повторювати ін'єкції можна три-чотири рази на рік. Процедура амбулаторна і не вимагає госпіталізації.
Це амбулаторна процедура, яка виконується під місцевою анестезією. Період відновлення після цієї процедури мінімальний, більшість пацієнтів можуть встати і ходити відразу після закінчення дії місцевої анестезії. Повний ефект наступає через кілька тижнів — лікам потрібен час для того, щоб зменшився набряк і запалення. Під час відновлення може бути рекомендована легка фізіотерапія для зміцнення м'язів спини, а також прийом протизапальних ліків.
Мета процедури — пом'якшити або обмежити больові симптоми за допомогою введення суміші ліків в область навколо рубцевої тканини або спайок. Кожна речовина в суміші призначено для боротьби з конкретною причиною болю.